Doğa ve Çocuk Çeviri Serisi
Ekoloji Çevirileri Web (1)

Model Araştırma ve Geliştirme çalışmaları kapsamında Ekolojik Duruş eksenine yönelik olarak materyaller üreten Ekoloji Çemberi, odak koyduğu konularla ilişkili olarak “Doğa ve Çocuk” temasında çeviri serisi hazırladı.

Seriyi oluşturan altı çeviri metni, insan – doğa ilişkisi, doğada çocuklarla yapılabilecek etkinlikler, doğayla bağlantımızı güçlendirmenin yolları gibi konularda birbirini tamamlayacak şekilde sıralandı.


1) Altı Yolla Doğanın Çocukların Öğrenmesine Katkısı

“Altı Yolla Doğanın Çocukların Öğrenmesine Katkısı” başlıkla yayınlanan ilk çeviri metinde doğanın çocukların psikolojik ve fiziksel iyilik hallerinde nasıl katkıda bulunduğuna ve doğada vakit geçirmenin öğrenme süreçlerini nasıl etkilediğine dair örnekler görüyoruz.

Okumak için tıklayın >>


2) Doğa Tedavisi: Öz Disiplini Daha Yüksek Çocuklar (ve Yetişkinler!) Yaratmak

“Doğa Tedavisi: Öz Disiplini Daha Yüksek Çocuklar (ve Yetişkinler!) Yaratmak” başlıklı metinde doğanın odaklanma ve kararlılık gücünü geri kazanmamıza, doğada vakit geçirmekle çocukların öz disiplinini geliştirmek arasındaki ilişkiyi açıklayan araştırmalara yakından bakıyoruz. Ailece doğayla bağımızı güçlendirebilecek adımlara örnekler görüyoruz. 

Okumak için tıklayın >>


3) Çocuğum Neden Dışarıda Oynamalı? Dışarıda Oynamanın Çocuklara Yararları

Çocuk gelişiminde açık havada oyun oynamanın faydaları hem erken çocukluk döneminde hem de okul çağında çok geniş kapsamdadır. “Çocuğum Neden Dışarıda Oynamalı? Dışarıda Oynamanın Çocuklara Yararları” başlıklı yazıda dışarıda oyun oynamanın çocukların üzerindeki etkilerine göz atıyoruz.

Okumak için tıklayın >>


4) Açıkhava Sınıfı Nedir?

Açıkhava Sınıfı’nın vizyonu basittir: Dışarıda, özellikle de doğal alanlarda daha fazla vakit geçirmek çocuklara fayda sağlar. Amacı da aynı derecede basittir: Çocukların açık hava deneyimlerinin sayısını, kalitesini ve faydalarını artırmak. “Açıkhava Sınıf Nedir?” başlıklı yazıda Açıkhava Sınıfı’nın temel bileşenlerine ve temelde hangi sorunları ele aldığına bakıyoruz.

Okumak için tıklayın >>


5) Bir Bahçe Tasarlamak ve Yapmak

“Büyük bir planlama yapın ama ufak şekilde başlayın. Geniş kapsamlı bir proje başlangıçta bunaltıcı olabilir ve öğrencilerinizin ve gönüllülerinizin coşkusunu tüketebilir. Bolluk içinde, keyifli ve küçük bir bahçe yapmanın başarısı ile heyecanlanmalarını sağlayın; sonra güven ve deneyim arttıkça bu sonucu büyütün.”

Bir Bahçe Tasarlamak ve Yapmak başlıklı yazıda çocuklarla ve gençlerle birlikte bir bahçe tasarımı yapmanın ve süreci planlamanın adımlarını öğreniyoruz.

Okumak için tıklayın >>

Facebook
Twitter