Demokratik Yönetim Ar-Ge

Başka Bir Okul Mümkün Derneği model geliştirme çalışmaları kapsamında 2017 yılının Ekim ayında ‘’demokratik öğrenme topluluklarını geliştirmek ve desteklemek ’’ vizyonu çerçevesinde kurulan Demokratik Yönetim Çemberi, BBOM  Modelinde yer alan Demokratik Yönetim eksenine dair yaklaşımın ve  uygulamaların BBOM okullarının yanı sıra tüm sınıf ve okullarda hayata geçirilmesi ve bunların çocuklar, öğretmenler, okul yöneticileri ve çocuklara bakım verenlerle paylaşılması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Demokratik Yönetim Çemberi üç yıldır düzenli olarak çevrimiçi platformlarda bir araya geliyor ve tatil dönemlerinde Öğretmen Köyü’nde gerçekleştirdiği çalıştaylarla çalışmalarını değerlendirerek yeni dönem planlamalarını gerçekleştiriyor.  

Öğrenme ortamlarında çocukların katılımını sağlamak ve artırmak, sosyal duygusal öğrenmeyi desteklemek ve demokratik okul uygulamalarına dair güçlenmek alanlarında çalışan Demokratik Yönetim Çemberi, özellikle çocuk ve öğretmenleri destekleyecek materyal hazırlıyor, eğitim ve atölyeler tasarlıyor.

Çember, çalışmaları kapsamında BBOM Yayınları’ndan çıkan ‘’Öğrenmede Katılım ve Barış Serisi’’ni hazırladı. Seride öğrenme ortamlarında sosyal duygusal öğrenmeyi kolaylaştıran Duygu ve İhtiyaç Seti, Duygu ve İhtiyaç posterleri mevcut, seriye ek üretimler devam ediyor. Bununla birlikte Çocuk Katılımı için Mikro-Fon programı kapsamında ‘’Sınıf Çemberlerinden Gündem: Başka Bir Okul projesini gerçekleştirdi, BBOM Derneği’nin Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar projesinde Sınıfta Katılım El Kitabı’nı hazırladı ve BBOM okullarında hayata geçirilen okul meclisi uygulamalarını derledi.

Kurulduğu zamandan beri, Öğretmen Köyü topluluğuna kendi hedefleri doğrultusunda, destekleyici içerikler ve paylaşımlar yapıyor. Başlangıç Programı kapsamında Çocuk Hakları ve Çocuk Katılımı ile Demokratik Okullar modüllerini yürütüyor. 

2020-2021 dönemi itibariyle emek koyan üyeler arasında; Atike Zeynep Kılıç, Bahar Yüksel, Cansu Er Erün, Ezgi Akıncı, Gözde Durmuş, Hasan Turgut, Kesra Okumuş, Özenç Kabasakal, Özlem Bayat ve Seray Yüksel’in bulunduğu Demokratik Yönetim Çemberi çalışmalarına devam ediyor. 

Ocak 2018
Temmuz 2018
Nisan 2019
Nisan 2019
Mayıs 2019
Mayıs 2019
Haziran 2019
Temmuz 2019
Temmuz 2019
Temmuz 2019
Ekim 2019
Kasım 2019
Kasım 2019
Haziran 2020
Temmuz 2020
Kasım 2020