Demokratik Yönetim Ar-Ge

Başka Bir Okul Mümkün Derneği model geliştirme çalışmaları kapsamında 2017 yılının Ekim ayında ‘’demokratik öğrenme topluluklarını geliştirmek ve desteklemek ’’ vizyonu çerçevesinde kurulan Demokratik Yönetim Çemberi, BBOM  Modelinde yer alan Demokratik Yönetim eksenine dair yaklaşımın ve  uygulamaların BBOM okullarının yanı sıra tüm sınıf ve okullarda hayata geçirilmesi ve bunların çocuklar, öğretmenler, okul yöneticileri ve çocuklara bakım verenlerle paylaşılması amacıyla çalışmalarını sürdürdü.

Demokratik Yönetim Çemberi üç yıl düzenli olarak çevrimiçi platformlarda bir araya geldi ve tatil dönemlerinde Öğretmen Köyü’nde gerçekleştirdiği çalıştaylarla çalışmalarını değerlendirerek yeni dönem planlamalarını gerçekleştirdi.  

Öğrenme ortamlarında çocukların katılımını sağlamak ve artırmak, sosyal duygusal öğrenmeyi desteklemek ve demokratik okul uygulamalarına dair güçlenmek alanlarında çalışan Demokratik Yönetim Çemberi, özellikle çocuk ve öğretmenleri destekleyecek materyal hazırladı, eğitim ve atölyeler tasarladı.

Çember, çalışmaları kapsamında BBOM Yayınları’ndan çıkan ‘’Öğrenmede Katılım ve Barış Serisi’’ni hazırladı. Seride öğrenme ortamlarında sosyal duygusal öğrenmeyi kolaylaştıran Duygu ve İhtiyaç Seti, Duygu ve İhtiyaç posterleri mevcut. Bununla birlikte Çocuk Katılımı için Mikro-Fon programı kapsamında ‘’Sınıf Çemberlerinden Gündem: Başka Bir Okul projesini gerçekleştirdi, BBOM Derneği’nin Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar projesinde Sınıfta Katılım El Kitabı’nı hazırladı ve BBOM okullarında hayata geçirilen okul meclisi uygulamalarını derledi.

Kurulduğu zamandan beri, Öğretmen Köyü topluluğuna kendi hedefleri doğrultusunda, destekleyici içerikler ve paylaşımlar yapıyor. Başlangıç Programı kapsamında Çocuk Hakları ve Çocuk Katılımı ile Demokratik Okullar modüllerini yürütüyor. 

2020-2021 dönemi itibariyle emek koyan üyeler: Atike Zeynep Kılıç, Bahar Yüksel, Cansu Er Erün, Ezgi Akıncı, Gözde Durmuş, Hasan Turgut, Kesra Okumuş, Özenç Kabasakal, Özlem Bayat ve Seray Yüksel 

Ocak 2018
İlk Toplantı
Temmuz 2018
EUDEC Katılımı
Nisan 2019
Köyceğiz’de Çocuk Hakları Atölyesi
Nisan 2019
Eğitimi Demokratikleştirmek Konferansı
  • Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar Atölyesi
  • M. Apple ile röportaj
Mayıs 2019
Sınıf Çemberlerinden Bir Gündem: Başka Bir Okul

‘’Sınıf Çemberlerinden Bir Gündem: Başka Bir Okul’’ projemizin raporu ve posteri yayınlandı.

Mayıs 2019
Meclis Uygulamaları Kitapçığı

BBOM Eğitim Modelini uygulayan okullarda Meclis Uygulamaları Kitapçığı yayınlandı.

Haziran 2019
Sınıfta Katılım El Kitabı

Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar projesi kapsamında Sınıfta Katılım El Kitabı’nı hazırladı.

Temmuz 2019
Duygu ve İhtiyaç Seti
Temmuz 2019
BBOM Öğretmen Köyü Buluşması
Temmuz 2019
EUDEC Katılımı
Ekim 2019
Duygu ve İhtiyaç Seti Buluşması

Meraklı Kedi İlkokulu ile Duygu ve İhtiyaç Seti geri bildirim ve kutlama buluşması

Kasım 2019
Duygu ve İhtiyaç Posterleri
Kasım 2019
Çocupun Katılım Hakkı: Neredeyiz?

Kasım 2019 Çocuğun Katılım Hakkı: Neredeyiz? sempozyumunda Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar için Bir Araç: Çember atölyesi gerçekleştirildi.

Haziran 2020
Çocuklar Evde Nasılsınız?

Pandemi Döneminde Çocukların Hallerine Dair Çevrimiçi Bir Araştırma: ‘’Çocuklar Evde Nasılsınız?’’ araştırma raporu yayınlandı.

Temmuz 2020
Başlangıç Programı

BBOM Öğretmen Köyü Başlangıç Programı, Katılımcı ve Barışçıl Öğrenme Topluluklarına Bakış Modülü gerçekleştirildi.

Kasım 2020
IDEC

IDEC’te atölye ‘’Increasing Children Participation Through Needs and Emotions Cards’’ gerçekleştirildi.